Wybór i ułożenie kostki brukowej wydawać się może nie lada wyzwaniem, szczególnie dla osób, które zajmują się tym pierwszy raz w życiu. Zadanie to można sobie znacząco ułatwić, przygotowując się uprzednio na to, co nas czeka. Przedstawiamy kilka krótkich wskazówek, które pomogą Wam prawidłowo obchodzić się z kostką brukową na etapie składania zamówienia, układania i konserwacji. Życzymy udanej pierwszej przygody z kostką brukową!

Przed rozpoczęciem układania kostki brukowej

Przed rozpoczęciem wbudowywania elementów betonowych należy sprawdzić, czy dostarczony materiał jest zgodny z zamówieniem oraz czy nie posiada widocznych braków np. uszkodzeń transportowych. Wszelkie wątpliwości dotyczące jakości wyrobów należy zgłaszać dostawcy, zanim te elementy zostaną wbudowane.

Należy pamiętać, że nie wolno wbudowywać elementów uszkodzonych.

Także istotną wskazówką może być informacja, że kostki brukowe w ramach jednej partii mogą różnić się między sobą nieznacznie odcieniem. Podyktowane jest to procesem produkcji kostek, gdzie używa się naturalnych pigmentów.

Dlatego specjaliści zalecają położenie kostki brukowej (szczególnie przy dużych powierzchniach)  z 3 różnych palet naprzemiennie, dzięki temu zabarwienie powierzchni będzie równomierne.

Utrzymanie czystości kostki brukowej

Elementy betonowe takie jak: kostka brukowa, płyty chodnikowe, obrzeża, krawężniki itp. mogą być niewystarczająco odporne na zabrudzenia zewnętrzne (benzyna, oleje samochodowe, tłuszcze, ziemia, kawa). Należy dbać o utrzymanie czystości powierzchni tych elementów. Zastosowanie preparatów impregnujących (uszczelniają powierzchnię wyrobu lub tworzą na niej powłokę) ułatwia utrzymanie powierzchni wyrobów w czystości. Przeczytaj więcej o myciu kostki brukowej.

Do czyszczenia kostki brukowej poleca się stosować myjki ciśnieniowe.

Środki do odladzania i zwalczania śniegu

Kostka brukowa i inne materiały betonowe warto regularnie odśnieżać i dbać o ich odladzanie. Wydłuża to okres trwałości nawierzchni. Warto także pamiętać, że przy ręcznym odśnieżaniu kostki brukowej najlepiej jest unikać metalowych narzędzi (łopat), ponieważ łatwo wtedy o uszkodzenie kostki (zarysowania, odpryski).

Dużym ułatwieniem w tej pracy są preparaty do odladzania i zwalczania śniegu. Dostępne są w każdym dobrym sklepie budowlanym.

Kolejnym pomysłem na poradzenie sobie ze śniegiem i lodem jest pod nawierzchnią zamontować maty grzewcze, które w prosty sposób i minimalizujący nasze zaangażowanie, usuną zlodowaciałą pokrywę.

Poznaj proste sposoby na odladzanie nawierzchni z kostki brukowej i przeczytaj nasz krótki poradnik.

Uszkodzenia kostki brukowej

Tak jak w przypadku odśnieżania nie należy używać np. metalowej łopaty, ponieważ może doprowadzić to do uszkodzenia nawierzchni, tak też należy pamiętać o zachowaniu ostrożności przy odkładaniu ciężkich przedmiotów na kostkę brukową.

Kostka brukowa należycie użytkowana może już nie wymagać nigdy remontu, jednak wszelkie upuszczenia ciężkich przedmiotów, ciągnięcia np. metalowymi przedmiotami po kostce, będą trwale widoczne i znacząco przyczynią się do zmniejszenia trwałości kostki brukowej.

Ilość kostki a ułożenie

Ilość kostek brukowych na 1 m2 umożliwia ułożenie zamówionej powierzchni przy zastosowaniu prawidłowych zasad ich układania. Straty na docinki należy dodatkowo uwzględnić.

Kostki uzupełniające

W niektórych wypisach kostek, występują kostki uzupełniające (brzegowe, połówkowe) w ściśle określonej proporcji w stosunku do kostek podstawowych.

Pamiętać należy, że ewentualny ich nadmiar nie podlega zwrotowi, zaś ewentualny niedobór można uzupełnić przez docięcie kostek podstawowych. Dlatego tak istotne jest prawidłowe wielkości powierzchni roboczej.

Etykiety wyrobów

Dla umożliwienia identyfikacji wyrobu należy zachować etykiety z informacją o wyrobie.

Przydaje się to w przypadku kiedy chcemy dokupić brakujące elementy, a nie pamiętamy dokładnej nazwy czy kodu produktu.

Pamiętajmy o tym, że raz wybrana kostka brukowa jest inwestycją na lata, dlatego zadbajmy o jej rozsądny wybór. Warto skorzystać z renomowanych firm, gdzie każdy produkt przygotowywany jest na najwyższym poziomie.

Po takim przygotowaniu i zdobyciu cennej wiedzy nie pozostaje nic innego, jak zrobić kolejny krok, przeczytaj jak układać kostkę brukową.

Podać kolejny artykuł?

Ile waży płyta chodnikowa?

Ile waży płyta chodnikowa?

Zmodyfikowano: Wpływ wagi płyt chodnikowych na projektowanie i instalację. Waga płyt chodnikowych to jedno z kluczowych kryteriów, które mają ogromny wpływ na proces projektowania i instalacji nawierzchni chodnikowych. Niezależnie od tego, czy jesteś...

Chwytak próżniowy – kup kostkę i wypożycz sprzęt

Chwytak próżniowy – kup kostkę i wypożycz sprzęt

Zmodyfikowano: Czym jest chwytak próżniowy? Układanie płyt nieco różni się od układania kostki brukowej, między innymi tym, że przy układaniu płyt przydaje się cięższy sprzęt. Chwytak próżniowy czy też chwytak podciśnieniowy to urządzenie próżniowe...

Ile kostek brukowych jest w metrze kostki?

Ile kostek brukowych jest w metrze kostki?

Zmodyfikowano: Nie da się ukryć, że kostka brukowa jest to jeden z najbardziej popularnych i najchętniej wykorzystywanych materiałów nawierzchniowych tuż obok zyskującego popularność betonu fotokatalitycznego. Nie powinno to dziwić — ma bardzo dobry...