Nie da się ukryć, że kostka brukowa jest to jeden z najbardziej popularnych i najchętniej wykorzystywanych materiałów nawierzchniowych tuż obok zyskującego popularność betonu fotokatalitycznego. Nie powinno to dziwić — ma bardzo dobry stosunek ceny do jakości, jest niezwykle wytrzymała i potrafi przetrwać pokolenia, a na dodatek niezwykle estetyczna. Mnogość jej kolorów, form, kształtów i wzorów, pozwala na wspaniałe jej użytkowanie i tworzenie niepowtarzalnej przestrzeni wokół posesji.

Planując układanie kostki brukowej, należy na pewno do tego się solidnie przygotować (przeczytaj więcej jak przygotować się do układania bruku – 7 wstępnych porad), Także trzeba przemyśleć, gdzie będziemy jej używać, czy planujemy wykorzystanie jej na podjeździe, tarasie, czy może w ogrodzie. Jak dużo będziemy jej potrzebować, dowiemy się, planując jej umiejscowienie i dowiadując się, ile jest kostek w metrze kostki. Oczywiście dla firm produkcyjnych czy dystrybutorów to pytanie może wydawać się dziwne, ponieważ dla nich kostka występuje głównie w tonach.

Jak obliczyć ilość kostki brukowej?

Jednak gdy jako właściciel domu planujemy jej ułożenie, możemy pomyśleć o kostce i jej metrażu w ten sposób. Nie ułatwia sprawy fakt, że ten „metr” może być różnie liczony. Biorąc za przykład kostkę o wymiarze 10 × 10 cm, musimy brać pod uwagę różne modele podawania metrów. Jeśli sprzedawana jest rzeczywista, ilość kostki przyjmujemy wtedy 100 × 0,1 × 0,1 = 1 m² czyli 100 sztuk w metrze kwadratowym. Taką otrzymamy odpowiedź na pytanie ile jest kostki brukowej w metrze kostki. Chociaż ta wartość może być mniejsza (do około 83 kostek na metrze) i zależna jest od wielu czynników, o czym piszemy dalej. 

Jednak jeśli mamy na celu użycie kostki na placu przed posesją, na tarasie i w innych miejscach, musimy pamiętać, że jest jeszcze część, którą zabiera fuga, a jest to ok 20% powierzchni. Warto więc określać metry potrzebnej kostki jako metr efektywny, czyli opisujący pokrycie powierzchni, czyli z uwzględnieniem fugi. Mówimy wtedy o metrze efektywnym.

Ilość kostek brukowych w metrze kostki zależy od wielkości kostek oraz sposobu ich układania. Jeśli kostki są układane równolegle do siebie, to w jednym metrze kostki może być od kilku do kilkunastu kostek, w zależności od ich wielkości. W przypadku układania kostek w jodełkę, ich liczba w metrze kostki będzie mniejsza.

Ostateczna liczba kostek brukowych w metrze kostki zależy też od sposobu ich układania i sposobu wypełniania pozostałych przestrzeni między kostkami. W niektórych przypadkach może być konieczne użycie kostek o mniejszych rozmiarach lub użycie kruszywa lub innych materiałów wypełniających, aby uzyskać pożądany efekt wizualny lub funkcjonalny.

Rozmiar fugi przy obliczaniu kostki brukowej

Niestety na tym nie koniec, ponieważ musimy jeszcze przyjąć rozmiar fugi. Spoinowanie, czyli wypełnianie fug, determinuje trwałość inwestycji (przeczytaj czym wypełnić szczeliny między kostka brukowymi)Jednak całe szczęście zamawiając kostkę brukową od zaufanych dystrybutorów, takich jak współpracujący producent kostki brukowej Kamal, możemy liczyć na profesjonalną pomoc i poradę. Na dodatek w dzisiejszych czasach wielką pomocą jest również internet, gdzie znajdziemy wiele kalkulatorów online, które sprawnie i szybko obliczają, prawidłowe użycie kostki brukowej. Jednak oczywiście fachowa i profesjonalna porada człowieka, który się tym zajmuje, jest bezcenna. Musimy po prostu pamiętać o kilku podstawowych zasadach oraz mieć mniej więcej sprecyzowane oczekiwania co do użycia kostki brukowej na naszej posesji.

Jeśli wiemy na ilu metrach mamy ją użyć, z pewnością uda nam się w dalszym procesie wyliczyć odpowiednio ile jest kostek w metrze kostki. Szkoda by było bowiem zabrukować cały plan i zostać z dwoma czy 3 paletami niepotrzebnej już kostki brukowej. Jest to niezwykle trwały i jeden z najpiękniejszych rodzajów powłoki, nie należy jednak skupiać się podczas wyboru jedynie na kwestiach estetycznych, ale i praktycznej części zakupu, czyli ilości palet, którą potrzebujemy. Należy pamiętać, że od jej ilości będzie zapewne zależeć też koszt dostawy oraz rozładunku.

W teorii obliczenie dokładnej liczby kostek brukowych potrzebnych do konkretnego miejsca wydaje się nie być trudne. Jednak warto zawsze upewnić się u producenta, sprawdzić w kalkulatorze online i dzięki temu nie mieć zmartwień typu pozostała, niepotrzebna kostka brukowa lub jej zbyt mała ilość. Najważniejsze w kostce brukowej jest odpowiednie dobranie jej wzoru i wielkości do powierzchni, na której ma się znaleźć. Jeśli to nam się uda, na starcie jesteśmy już kilka kroków do przodu w drodze do porządnie ułożonej kostki brukowej.

Podać kolejny artykuł?

Podbudowa pod kostkę brukową – pamiętasz o tym?

Podbudowa pod kostkę brukową – pamiętasz o tym?

Zmodyfikowano: 1. Zrozumienie znaczenia podbudowy pod kostkę brukową Czym jest podbudowa pod kostkę brukową? Podstawą trwałej i estetycznej nawierzchni brukowej jest solidna podbudowa, która stanowi fundament całego projektu. Czym więc jest ta kluczowa...

Kostka kostce nierówna, czym różnią się kostki brukowe?

Kostka kostce nierówna, czym różnią się kostki brukowe?

Zmodyfikowano: W architekturze i budownictwie, każdy element wpływa na estetykę i funkcjonalność. Kostki brukowe pełnią rolę praktyczną, ale także tworzą design, który ma za zadanie cieszyć ludzkie oko. Kamal oferuje bogactwo rodzajów kostek,...

Ile waży płyta chodnikowa?

Ile waży płyta chodnikowa?

Zmodyfikowano: Wpływ wagi płyt chodnikowych na projektowanie i instalację. Waga płyt chodnikowych to jedno z kluczowych kryteriów, które mają ogromny wpływ na proces projektowania i instalacji nawierzchni chodnikowych. Niezależnie od tego, czy jesteś...