Kostka brukowa jest najczęściej wybieranym rodzajem nawierzchni na podjazdy czy ścieżki. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ jest ona bardzo łatwa zarówno w położeniu, jak i pielęgnacji. Mycie kostki brukowej nie jest skomplikowane, dlatego warto wiedzieć, jakimi zasadami trzeba się kierować, aby była ona wizytówką dla domu i ogrodu.

Upewnij się także, że wiesz, jak układać kostkę brukową, unikając popełnienia błędu, przez którego zmniejszy się jej wytrzymałość i estetyka.

Czyszczenie kostki brukowej z chwastów

Bardzo często estetyka eleganckiej kostki brukowej zostaje zaburzona przez narastający ją mech czy wystające pomiędzy chwasty. Warto zadbać o ich usunięcie, aby móc cieszyć się zjawiskową nawierzchnią przez wiele lat. Niechcianą roślinność można zlikwidować w prosty sposób. Przede wszystkim mowa o ręcznym wyrywaniu chwastów oraz czyszczeniu szczelin między kostką za pomocą specjalistycznej twardej szczotki. Można ją zakupić zarówno w sklepach budowlanych, jak i ogrodniczych. Należy jednak pamiętać, aby każdą z tych czynności wykonywać delikatnie, nie narażając nawierzchni na zniszczenia. Jeśli niemile widziana roślinność nieustannie narasta kostkę, warto skierować się ku specjalistycznym środkom biobójczym. 

Czyszczenie kostki brukowej z oleju

Zdarza się, że na kostce brukowej pojawiają się trudne do usunięcia plamy. Należą do nich wszystkie tłuste zabrudzenia czy ślady od oleju silnikowego. W tym przypadku liczy się czas, ponieważ plamy zauważone nie w porę mogą na trwałe wniknąć w nawierzchnię i oszpecić nawet zabezpieczoną kostkę. Tutaj istotny jest czas oraz sposób na czyszczenie kostki brukowej. Nie jest on jednak w żaden sposób skomplikowany. Zabrudzenia należy zmyć strumieniem ciepłej wody z dodatkiem detergentu o działaniu odtłuszczającym – np. płynu do mycia naczyń. Tak przygotowany roztwór powinno się pozostawić na około godzinę, a następnie można zmyć za pomocą czystej wody. Jeśli jest taka konieczność, czynność trzeba powtórzyć kilka razy, a w ostateczności użyć specjalistycznego preparatu do czyszczenia kostki brukowej.

Do oczyszczania kostki z chwastów nada się także parownica, po zastosowaniu której, po dniu, dwóch, zaczniemy widzieć obumierające chwasty. Ekologicznie i prosto. Takie wyschnięte chwasty można spokojnie potraktować szczotką lub myjką ciśnieniową.

Mycie kostki brukowej myjką ciśnieniową

Do codziennego czyszczenia bruku doskonale nadaje się myjka ciśnieniowa, która umożliwia dotarcie do najmniejszych szczelin oraz usprawnia mycie dużych przestrzeni. Dzięki niej w prosty sposób usuniesz zabrudzenia typu piach, błoto, zacieki czy osad wapienny. Strumień wody z myjki ciśnieniowej jest również pomocny przy usuwaniu mchu. Jak w każdej z metod czyszczenia kostki brukowej, należy pamiętać o rozwadze, aby niechcący nie popsuć nawierzchni.

Dopiero przygotowujesz się do zakupu kostki brukowej i starasz się jak najlepiej do tego przygotować? Skorzystaj z naszej bogatej oferty, by cieszyć się zjawiskowym podjazdem czy ścieżką.