Zmodyfikowano: gru 19, 2023 @ 15:09

Aby kostka brukowa na podjeździe lub parkingu była stabilna, należy nie tylko dopasować właściwy materiał spoinowania, ale i zadbać o odpowiednią technikę wypełniania szczelin.

Czym jest spoinowanie kostek brukowych?

Spoinowanie to nieodłączny element procesu układania kostki brukowej stanowiący o stabilności, trwałości i estetyce nawierzchni. Spoinowanie kostek polega na wypełnianiu wolnej przestrzeni pomiędzy kostkami (fug) piaskiem, żwirem, cementem lub innymi surowcami dostosowanymi do specyfiki nawierzchni. W poniższym artykule podpowiemy czym dokładnie jest spoinowanie kostek i czym wypełniać przestrzenie między kostkami brukowymi. Jeżeli szukasz prostego wytłumaczenia, z poradami, a tematy związane z kostkami brukowymi są dla Ciebie nowe, to ten artykuł jest dla Ciebie.

Czym wypełnić fugi między kostkami brukowymi? Rodzaje materiału wypełniającego.

Dobór odpowiedniego rodzaju materiału i techniki spoinowania zależy od upodobań estetycznych właściciela działki oraz od budżetu, którym dysponujemy. Podczas wybierania materiału wypełniającego należy wziąć też pod uwagę na jakie obciążenia będzie narażona nawierzchnia (są to elementy o których nie wolno zapomnieć – przypominamy o nich w artykule Jak układać kostkę brukową).

Jeśli będzie służyć ruchowi pieszych i lekkiemu ruchowi kołowemu, do spoinowania wystarczy piasek lub fugi na bazie żywicy. W przypadku nawierzchni publicznych warto rozważyć spoinowanie preparatami o wyższym wskaźniku wytrzymałości.

I najważniejsze – niezależnie od tego o jakim etapie układania kostki mówimy, jaki jest to produkt – kostka brukowa szlachetna, czy płyta ażurowa – zawsze do pracy należy podejść przygotowanym i wykonać go zgodnie ze sztuką. Nie inaczej jest w przypadku spoinowania kostki brukowej, gdzie i ten element należy wykonać starannie, zgodnie ze specyfiką podłoża i kierunkiem ułożenia poszczególnych elementów. Dobrze wykonany każdy etap zapewni stabilny i dobry efekt na długie lata.

Piasek kwarcowy

Jednym z najczęściej wybieranych materiałów do spoinowania kostki brukowej jest piasek. Ten rodzaj spoiwa wybierany jest od lat, ze względu na przystępną cenę, nieskomplikowaną aplikację i uzyskaną stabilność nawierzchni. Należy jednak mieć na uwadze, iż piasek musi być dokładnie przepłukany. W innym przypadku, szczeliny w szybkim tempie porosną chwastami, a nawierzchnia ulegnie trwałemu zabrudzeniu. Piasek wybierany jest też ze względu na dobrą przepuszczalność wody. Jeśli zdecydujemy się na spoinowanie piaskiem, pamiętajmy, żeby raz na kilkanaście miesięcy uzupełniać ubytki w kruszywie.

Żywica

Kolejną, nieco nowocześniejszą metodą jest spoinowania kostki brukowej żywicą. Ten rodzaj spoiwa charakteryzuje się wysoką przepuszczalnością wody i doskonałą odpornością na bardzo niskie temperatury. Fugi na bazie żywicy doceniane są ze względu na elastyczność, równoważącą rozszerzalność kostki brukowej pod wpływem skrajnych temperatur. Produkt sprzedawany jest jako gotowy preparat (niektóre warianty należy uzupełnić wodą) w różnych opcjach kolorystycznych.

Metoda nieprzepuszczalna

Kolejną wartą uwagi metodą spoinowania kostki brukowej to fugi nieprzepuszczalne dla wody. Wodoszczelne preparaty przygotowywane są na bazie cementu, cechują się dużym wskaźnikiem wytrzymałości i dają możliwość kontroli procesu spoinowania. W przypadku wyboru fug nieprzepuszczalnych warto poprosić o pomoc fachowca, ponieważ łatwo tu o uszkodzenie kostki brukowej przez niewłaściwe wypełnienie szczelin.

Ile siada kostka brukowa po ubiciu?

Prawidłowe spoinowanie kostki brukowej przysłuży się na żywotności i trwałości nawierzchni (nierówności mogą prowadzić do uszczerbków, kiedy mówimy np. o podjeździe dla pojazdów). Kostkę brukową należy układać powyżej niwelety powierzchni – i to zależnie od miejsca przeznaczenia (np. odpływ wody za pomocą korytek ściekowych). Przyjmuje się by ułożyć kostkę od około 1 centymetra powyżej zakładanej niwelety nawierzchni.

Na początku artykułu podaliśmy link do innej naszej publikacji dotyczącej zasad układania kostki brukowej, a teraz przedstawiamy 7 wskazówek do zastosowania przed położeniem kostki brukowej. Zastosowanie się do rad przy układaniu kostki brukowej pomoże zapobiec powstawaniu nierówności i mocnym osiadaniu kostki.

Spoinowanie kostki brukowej – podsumowanie

Pamiętajmy, że spoinowanie kostki brukowej służy zapobiegnięciu przemieszczaniu się poszczególnych elementów nawierzchni. Zastosowany do spoinowania materiał powinien skutecznie zespolić kostkę, zapewniając jej tym samym stabilność i trwałość na długie lata.

Szukasz pomocy przy wyborze odpowiedniej kostki brukowej?

Skontaktuj się, a specjaliści KAMAL chętnie sprawnie doradzą w wyborze odpowiedniego produktu.

Podać kolejny artykuł?

Deska tarasowa betonowa – Czy to opłacalna inwestycja?

Deska tarasowa betonowa – Czy to opłacalna inwestycja?

Posiadanie pięknego tarasu to marzenie wielu właścicieli domów. Staje się on miejscem relaksu, spotkań towarzyskich i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jednym z kluczowych elementów każdego tarasu jest wybór odpowiednich desek tarasowych. W ostatnich latach coraz...