Czym jest chwytak próżniowy?

Układanie płyt nieco różni się od układania kostki brukowej, między innymi tym, że przy układaniu płyt przydaje się cięższy sprzęt. Chwytak próżniowy czy też chwytak podciśnieniowy to urządzenie próżniowe stosowane do chwytania i przenoszenia ciężkich przedmiotów za pomocą siły próżni lub podciśnienia. Działa na zasadzie tworzenia różnicy ciśnień między powierzchnią chwytanego przedmiotu a środowiskiem zewnętrznym. Wykorzystuje się go w wielu branżach do przenoszenia różnego rodzaju materiałów, na przykład do układania płyt betonowych czy płyt brukowych w przypadku branży budowlanej. Ta próżniowa maszyna ułatwia i przyśpiesza pracę, a dzięki swojej wszechstronności, umożliwia przenoszenie ciężkich, niewygodnych lub delikatnych przedmiotów w sposób precyzyjny i efektywny.

Chwytak próżniowy i mechaniczny – co jest lepsze?

Chwytaki przydają się przy pracach budowlanych wtedy, gdy siła człowieka nie jest wystarczająca aby poradzić sobie z dużym ciężarem. Zarówno chwytaki próżniowe jak i te mechaniczne są bardzo pomocne przy pracy, jednak który jest lepszy? Który lepiej sprawdzi się do układania płyt np. na tarasie lub chodniku? Prawda jest taka, że oba warianty dobrze spełniają swoją rolę, wszystko zależy od preferencji użytkownika. Znajdziemy zwolenników obu opcji. Jednak jeśli chodzi o szybkość, wygodę i bezpieczeństwo podczas wykonywania pracy, to technologia próżniowa przewyższa nad innymi metodami. Praca z chwytakiem próżniowym przyśpiesza pracę oraz zmniejsza ryzyko uszkodzenia elementu, co przekłada się na oszczędność czasu i pieniędzy. Próżniowe przenoszenie elementów z użyciem chwytaka znacząco zwiększa komfort pracy.

Jak działa chwytak próżniowy?

Chwytaki próżniowe składają się z zespołu przyssawek lub końcówek, które tworzą szczelne połączenie z powierzchnią przedmiotu. Chwytak jest wyposażony w pompę lub turbinę próżniową dużej mocy, która generuje podciśnienie. Gdy przyssawki są umieszczone na płycie, pompa próżniowa usuwa powietrze spomiędzy przyssawek na powierzchni płyty, tworząc podciśnienie. To powoduje przyciągnięcie przedmiotu do chwytaka i utrzymanie go w bezpiecznym chwycie podczas transportu. W celu upuszczenia elementu należy zakończyć działanie pompy.

To co jest dużą zaletą chwytaka to waga tego typu urządzeń. Dwie osoby są w stanie bez problemu unieść chwytak wraz z przenoszonym elementem, zaleca się jednak, aby waga ta nie przekraczała 140 kg. W zależności od powierzchni i wagi materiału używać należy odpowiednich przyssawek, określanych również jako płyty ssące. Przyssawki są wymienne. To jak ciężki element będziemy w stanie unieść z pomocą chwytaka zależy od udźwigu danej płyty.

chwytak próżniowy do płyt betonowych

Chwytak próżniowy marki Probst

Dostępny w naszej ofercie chwytak próżniowy Probst to jedna z najlepszych propozycji jeśli chodzi o urządzenia podciśnieniowe. Oferowany przez nas model Speedy VS 140/200 to popularne narzędzie wyposażone w wysokowydajną turbinę próżniową zasilaną napięciem 230 V. Chwytak umożliwia próżniowe podnoszenie wiele typów materiałów budowlanych, nawet tych bardzo porowatych i o nierównej powierzchni, głównie płyt z kamienia naturalnego oraz prefabrykatów betonowych do 140 kg, jak np. płyty Modern czy płyty chodnikowe dostępne na stronie kamal.pl. Po zastosowaniu specjalnej płyty oraz przymocowaniu chwytaka do podnośnika może być to nawet 200 kg. Co ważne, waga urządzenia wynosi 24kg, co sprawia, że należy do jednych z lżejszych.

Waga i rodzaj przenoszonych elementów wpływa na dobór odpowiednich płyt ssących, których montaż jest niezwykle prosty i szybki. Chwytak próżniowy Probst wyposażyć można w wymienne płyty ssące montowane bezpośrednio do urządzenia:

  • płyta o wymiarach 300×250 mm posiadająca udźwig max 50kg
  • płyta o wymiarach 400×300 mm posiadająca udźwig max 80kg
  • płyta o wymiarach 500×300 mm posiadająca udźwig max 100kg
  • płyta o wymiarach 700×300 mm posiadająca udźwig max 140kg
  • płyta o wymiarach 850×340 mm posiadająca udźwig max 200kg

oraz w wymienne płyty ssące mocowane do szybkozłącza:

  • płyta o wymiarach 400×300 mm posiadająca udźwig max 80 kg
  • płyta o wymiarach 500×300 mm posiadająca udźwig max 100 kg
  • płyta o wymiarach 700×300 mm posiadająca udźwig max 140 kg
  • płyta o wymiarach 850×340 mm posiadająca udźwig max 200 kg

Dodatkowo, urządzenie posiada rękojeści, które umożliwiają chwytanie go przez dwie osoby, oraz dwie krótkie rączki, które ułatwiają ściąganie płyt np. z wysokiej palety. Rękojeści można w łatwy sposób dopasować do wzrostu pracownika, niezależnie z obu stron, co znacznie ułatwia przenoszenie elementu. Plusem jest również to, że są one składane, co umożliwia wygodny transport maszyny. Urządzenie Probst można również wyposażyć w zaczep oczkowy oraz łańcuch zabezpieczający, umożliwiający zaczep chwytaka na nośniku jak np. ramię koparki, widły paletowe lub żuraw. Do zalet urządzenia dodać można jeszcze fakt, że jest ono pokryte powłoką galwaniczną, co chroni przed uszkodzeniami powodowanymi przez warunki atmosferyczne.

robotnicy przenoszą płytę brukową chwytakiem próżniowym


Chwytak próżniowy – zalety i korzyści

Podnośnik próżniowy to urządzenie, które posiada wiele zalet. Jest to wszechstronne narzędzie, które przyczynia się do optymalizacji wielu procesów. Do najważniejszych zalet urządzenia zaliczamy:

  1. Bezpieczeństwo: Chwytaki próżniowe umożliwiają bezpieczne i stabilne podnoszenie różnych przedmiotów, eliminując potrzebę ręcznego podnoszenia ciężkich obiektów. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko obrażeń dla pracowników.
  2. Wielozadaniowość: Chwytaki próżniowe umożliwiają szybkie układanie płyt chodnikowych, ale też inych elementów, np. krawężników, a wymienne płyty ssące pozwalają na manipulację wagą, rozmiarem i kształtem materiałów.
  3. Zwiększenie efektywności: Dzięki chwytakom próżniowym można zautomatyzować procesy podnoszenia i przenoszenia, co prowadzi do zwiększenia efektywności i wydajności pracy.
  4. Oszczędność czasu i energii: Chwytaki próżniowe umożliwiają szybkie podnoszenie i przenoszenie przedmiotów, co przekłada się na oszczędność czasu. Dodatkowo, eliminują konieczność wykonywania męczących fizycznie zadań, co prowadzi do redukcji zmęczenia pracowników i zwiększa ich wydajność. Chwytak próżniowy odciąża kręgosłup, stawy i kolana.
  5. Precyzja i delikatność: Układanie płyt dzięki zastosowaniu chwytaka jest nieinwazyjne i bezpieczne. Ryzyko zniszczenia materiałów budowlanych jest niskie, a możliwość manewrowania sprzętem pozwala ściśle układać elementy.
  6. Łatwa obsługa: Chwytaki próżniowe są zazwyczaj wyposażone w intuicyjne panele sterowania, a wymienne płyty ssące są łatwe do montażu i demontażu, co pozwala na ich szybką adaptację do różnych zadań.
  7. Redukcja kosztów: Choć początkowy koszt zakupu chwytaka próżniowego może być wyższy niż koszt zatrudnienia pracownika do ręcznego podnoszenia, długoterminowo może przynieść znaczne oszczędności. Zmniejsza ryzyko uszkodzenia towarów, co zmniejsza straty i koszty związane z naprawami lub wymianą produktów.

Bezpieczeństwo i użytkowanie

Używając chwytaka należy pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa. Aby używać maszyny wymagane jest pewne doświadczenie i odpowiednie przeszkolenie. Podnoszenie płyt betonowych może być zadaniem wymagającym, ze względu na ich wagę, rozmiar i specyfikę materiału, dlatego też ta próżniowa maszyna przeznaczona jest do używania przez doświadczone ekipy budowlane. Niezbędna jest znajomość techniki podnoszenia i stabilizacji podnoszonych elementów oraz znajomość specyfiki materiału, by móc dobrać do niego odpowiednie przyssawki dobrze układać elementy podnoszone.

Podsumowując, jeśli zastanawiasz się jak ułatwić i przyspieszyć swoją pracę, zachęcamy do sprawdzenia aktualnej oferty firmy KAMAL i możliwości wypożyczenia chwytaka próżniowego.

Szybkie i dokładne układanie płyt stanie się możliwe. Proponowany chwytak próżniowy wyposażony jest w wiele udogodnień, które znacząco wpływają na komfort pracy, a co za tym idzie, zadania takie jak przenoszenie i wymiana płyt wykonywane mogą być szybciej i staranniej.

Podać kolejny artykuł?

Deska tarasowa betonowa – Czy to opłacalna inwestycja?

Deska tarasowa betonowa – Czy to opłacalna inwestycja?

Posiadanie pięknego tarasu to marzenie wielu właścicieli domów. Staje się on miejscem relaksu, spotkań towarzyskich i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jednym z kluczowych elementów każdego tarasu jest wybór odpowiednich desek tarasowych. W ostatnich latach coraz...