Zmodyfikowano:
Układanie płyt ażurowych nieco różni się od układania kostki. Płyty mają znacznie większą powierzchnię, zatem odmienne są wymagania, jeśli chodzi o właściwe przygotowanie podłoża pod nawierzchnię. Poniżej prezentujemy najważniejsze wytyczne, dotyczące układania płyt ażurowych i samej specyfiki płyt ażurowych.
Na co zwrócić uwagę przy układaniu płyt ażurowych?
Nośność podłoża pod płyty ażurowe
Podstawowe uwagi dotyczące nośności podłoża pod płyty ażurowe i wykonania podbudowy są takie same jak dla kostki brukowej, tj. podłoże i podbudowa powinny gwarantować przeniesienie największych dopuszczalnych obciążeń dla danej nawierzchni z płyt brukowych. Przeczytasz o tym w naszym artykule – Jak układać kostkę brukową?.
Nawierzchnia z betonowych płyt ażurowych
Nawierzchnia z płyt ażurowych powinna posiadać każdej strony obramowanie z krawężników (obrzeży). Stanowi to zabezpieczenie i wykończenie całości. Krawężniki możesz bez problemu położyć samodzielnie, przestrzegając kilku podstawowych zasad, jakie znajdziesz w naszym poradniku.
Obciążenie betonowych płyt ażurowych
Przypominamy różnicę między tradycyjnymi płytami betonowymi o grubości 5 i 6 cm – stosowane są jako warstwa ścieralna nawierzchni przeznaczonych wyłącznie do ruchu pieszego i rowerowego, a pełnymi płytami chodnikowymi o grubości 7 cm oraz kostkami i płytami ażurowymi o grubości 10 cm. Płyty ażurowe mogą być także stosowane na parkingi i jako podjazd, ale wyłącznie dla samochodów osobowych.
Ruch pieszy, a nośność płyt ażurowych
W przypadku wykorzystywania nawierzchni przeznaczonej wyłącznie dla ruchu pieszego, płyty mogą być układane bez podbudowy, jeżeli podłoże jest odpowiednio nośne, odwodnione i z gruntu niespoistego. Należy mieć to na uwadze już na etapie planowania położenia płyt brukowych.
Podłoże pod płyty ażurowe
Podłoże i podbudowa pod betonowe płyty ażurowe powinny być przepuszczalne, aby umożliwiały wsiąkanie wody opadowej. Coraz częściej można znaleźć niezwykle estetyczne i nowocześnie zaprojektowane płyty brukowe ażurowe, które rzeczywiście ułatwiają swobodne odprowadzanie wód opadowych – np. oryginalne w swoim wyglądzie płyty EkoBalans.
Należy także specjalnie przygotować podłoże – głębokość wykopu zależna jest od grubości płyt ażurowych oraz tego z jakim podłożem mamy do czynienia. Należy także zwrócić uwagę aby podłoże było wolne od roślinności, kamieni i innych twardych elementów, które mogą wpłynąć na nieodpowiednie uformowanie się podłoża.
Nie można zapomnieć o wyrównaniu oraz utwardzeniu podłoża.
Wypełnienie płyt ażurowych
Puste przestrzenie w płytach ażurowych można wypełnić np. żwirem lub ziemią ogrodniczą, a także obsiać trawą. Wiele osób decyduje się właśnie na to ostatnie rozwiązanie, ponieważ zieleń ożywia nieco otoczenie, nadając jej przyjemnego designu. To pomysł przyjazny naturze szczególnie w przestrzeni miejskiej. Płyty ażurowe cieszą się popularnością, ponieważ niezależnie od ich wypełnienia, sprawiają wrażenie lekkich i mało przysadzistych jak beton.
Parking z płyt ażurowych
Płyty ażurowe to bardzo dobre rozwiązanie na parkingi. W konkurencji do swoich odpowiedników – tradycyjnych kostek przemysłowych jeżeli budujemy parking wielkopowierzchniowy, czy kostek szlachetnych, jeżeli będzie to parking przydomowy, posiadają unikalne zalety:
- Są lekkie i w przeciwieństwie do np. płyt nie potrzebujemy bardzo mocnego fundamentu.
- Są przepuszczalne co pozwala na odprowadzanie deszczu do gruntu. Koniec z kałużami oraz śliską nawierzchnią w przymrozkach.
- Ich estetyka pozwala na ciekawe rozwiązania projektowe, szczególnie kiedy w puste przestrzenie wypełnimy płyty ażurowe kruszywem czy zielenią
Jak poprawnie ułożyć płyty ażurowe?
Mając już świadomość charakterystyki płyt ażurowych oraz poprawnego przygotowania podłoża, można przejść do układania płyt ażurowych. Sam proces nie jest skomplikowany, jednak wymaga precyzji, aby w móc cieszyć się wysoką jakością podłoża ażurowego przez wiele lat. Precyzja przyda się przy wyznaczaniu placu budowy za pomocą liny i kołków. Warto pamiętać również mimo iż, powierzchnia płyt ażurowych ma na celu absorbowanie deszczu do podłoża to warto zadbać o lekki skos.
Jednokolorowe płyty ażurowe to już melodia przeszłości. Teraz króluje różnorodność kolorystyczna płyt ażurowych, która daje szerokie pole do wykazania się wyobraźni.
Krawężniki wjazdowe warto zastosować aby ustabilizować nawierzchnię, zyska wtedy ona na trwałości. W zyskaniu trwałości pomoże także ostukanie każdej części płyty ażurowej gumowym młotkiem.
Podać kolejny artykuł?
Deska tarasowa betonowa – Czy to opłacalna inwestycja?
Posiadanie pięknego tarasu to marzenie wielu właścicieli domów. Staje się on miejscem relaksu, spotkań towarzyskich i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jednym z kluczowych elementów każdego tarasu jest wybór odpowiednich desek tarasowych. W ostatnich latach coraz...
Najczęstsze błędy podczas osadzania krawężników betonowych, jak ich unikać?
Krawężniki betonowe są nieodzownym elementem infrastruktury drogowej i krajobrazowej, pełniąc kluczową rolę w oddzielaniu jezdni od chodników, trawników czy innych obszarów. Ich prawidłowe osadzenie ma ogromne znaczenie dla trwałości i funkcjonalności całego projektu....
Kostki brukowe w świetle nowoczesnej estetyki – aranżacje nawierzchni z kostkami Kamal.
Bez dwóch zdań beton jest jednym z tych ponadczasowych materiałów, które cieszą się sympatią użytkowników przez jego ogromną trwałość oraz odporność na działanie czynników zewnętrznych. Dlatego też bardzo wiele osób decyduje się na ogrodzenie z betonowych elementów....
Nigdy nie zapomnę jaką robotę zrobiła mi płyta ażurowa kiedy miałem ciągłe powodzie na podwórku przez położeniem kostki, ale jak wszędzie, bardzo ważne jest solidne przygotowanie podłoża