Jak układać płyty brukowe?

Nawierzchnia stworzona z dużej wielkości szarych płyt brukowych

Układanie płyt brukowych nieco różni się od układania kostki. Płyty mają znacznie większą powierzchnię, zatem odmienne są wymagania, jeśli chodzi o właściwe przygotowanie podłoża pod nawierzchnię. Poniżej prezentujemy najważniejsze wytyczne, dotyczące układania płyt brukowych, zarówno tych pełnych, jak i ażurowych. (aktualizacja artykułu: lipiec 2020)

  1. Nośność podłoża

Podstawowe uwagi dotyczące nośności podłoża i wykonania podbudowy pod betonowe płyty brukowe są takie same jak dla kostki brukowej, tj. podłoże i podbudowa powinny gwarantować przeniesienie największych dopuszczalnych obciążeń dla danej nawierzchni z płyt brukowych. Przeczytasz o tym w naszym artykule – “Jak układać kostkę brukową?”.

2. Nawierzchnia z płyt brukowych

Nawierzchnia z płyt brukowych powinna posiadać każdej strony obramowanie z krawężników (obrzeży). Stanowi to zabezpieczenie i wykończenie całości. Krawężniki możesz bez problemu położyć samodzielnie, przestrzegając kilku podstawowych zasad, jakie znajdziesz w naszym poradniku.

3. Obciążenie kostek

Płyty o grubości 5 i 6 cm stosowane są jako warstwa ścieralna nawierzchni przeznaczonych wyłącznie do ruchu pieszego i rowerowego. Płyty pełne o grubości 7 cm oraz ażurowe o grubości 10 cm mogą być także stosowane na parkingi, ale wyłącznie dla samochodów osobowych.

4. Ruch pieszy

W przypadku wykorzystywania nawierzchni przeznaczonej wyłącznie dla ruchu pieszego, płyty mogą być układane bez podbudowy, jeżeli podłoże jest odpowiednio nośne, odwodnione i z gruntu niespoistego. Należy mieć to na uwadze już na etapie planowania położenia płyt brukowych.

5. Podłoże pod płyty ażurowe

Podłoże i podbudowa pod płyty ażurowe powinny być przepuszczalne, aby umożliwiały wsiąkanie wody opadowej. Coraz częściej można znaleźć niezwykle estetyczne i nowocześnie zaprojektowane płyty brukowe ażurowe, które rzeczywiście ułatwiają swobodne odprowadzanie wód opadowych – np. oryginalne w swoim wyglądzie płyty EkoBalans.

6. Wypełnienie płyt ażurowych

Puste przestrzenie w płytach ażurowych można wypełnić np. żwirem lub ziemią ogrodniczą, a także obsiać trawą. Wiele osób decyduje się właśnie na to ostatnie rozwiązanie, ponieważ zieleń ożywia nieco otoczenie, nadając jej przyjemnego designu. To pomysł przyjazny naturze szczególnie w przestrzeni miejskiej. Płyty ażurowe cieszą się popularnością, ponieważ niezależnie od ich wypełnienia, sprawiają wrażenie lekkich i mało przysadzistych jak beton.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *